Vishay/Beyschlag TC045090BH25136BG1
TC045090BH25136BG1 picture photo
Mfg. Part Number
TC045090BH25136BG1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 250PF 10KV R16 NONSTND
Datasheet Download
TC045090BH25136BG1.pdf
Availability of TC045090BH25136BG1
QUANTITY
TC045090BH25136BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC045090BH25136BG1
Internal Part NumberEIS-TC045090BH25136BG1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTC
PackagingBulk
Capacitance250pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10000V (10kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard, Tabbed
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC045090BH25136BG1
Related LinksTC045090B, TC045090BH25136BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
TC045090BH25136BG1 Details Description
Related parts for TC045090BH25136BG1
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 12A 7.2 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
256 BYTE RF-ID TAG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf