Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-6-15
TCBN-T2-M3-6-15 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-6-15
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 15MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-6-15.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-6-15
QUANTITY
TCBN-T2-M3-6-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-6-15
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-6-15
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height0.591" (15.00mm)
Length - Overall0.965" (24.51mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM3 Thread
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-6-15
TCBN-T2-M3-6-15 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-6-15
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
PLIERS SET INTERNAL RING 4PC datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 10POS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf