AVX Corporation TCJP105M025R0500
TCJP105M025R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TCJP105M025R0500
Brief Description
CAP TANT POLY 1UF 25V 0805
Datasheet Download
TCJP105M025R0500.pdf
Availability of TCJP105M025R0500
QUANTITY
TCJP105M025R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJP105M025R0500
Internal Part NumberEIS-TCJP105M025R0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJP105M025R0500
Related LinksTCJP105M, TCJP105M025R0500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJP105M025R0500 Details Description
Related parts for TCJP105M025R0500
WASHER SEALING 1/2 STN STEEL datasheet.pdf
CONN COVER HEADER 18POS datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 32BIT 240-MQFP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
LIGHT BULB MICROSCOPE 2.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 665 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.22A 150 MOHM datasheet.pdf