TXC CORPORATION TD-44.000MDE-T
TD-44.000MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TD-44.000MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TD-44.000MDE-T.pdf
Availability of TD-44.000MDE-T
QUANTITY
TD-44.000MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TD-44.000MDE-T
Internal Part NumberEIS-TD-44.000MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TD-44.000MDE-T
Related LinksTD-44.0, TD-44.000MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TD-44.000MDE-T Details Description
Related parts for TD-44.000MDE-T
RES SMD 30.1 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SLOW-OFF-START datasheet.pdf
CONN OSSP JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf