Vishay/Dale TFPT0603L1000FV
TFPT0603L1000FV picture photo
Mfg. Part Number
TFPT0603L1000FV
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 100 OHM 1% 0603
Datasheet Download
TFPT0603L1000FV.pdf
Availability of TFPT0603L1000FV
QUANTITY
TFPT0603L1000FV Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT0603L1000FV
Internal Part NumberEIS-TFPT0603L1000FV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesTFPT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C100
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max75mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT0603L1000FV
Related LinksTFPT060, TFPT0603L1000FV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT0603L1000FV Details Description
Related parts for TFPT0603L1000FV
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC W/MICROCTRLR 64-TQFP datasheet.pdf
FUSE 50A 1250V 1/110 AR CU datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE HYP FASST 200V 2A TO277A datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf