t-Global Technology TG6050-10-10-1
TG6050-10-10-1 picture photo
Mfg. Part Number
TG6050-10-10-1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
THERMAL PAD 10X10X1MM
Datasheet Download
TG6050-10-10-1.pdf
Availability of TG6050-10-10-1
QUANTITY
TG6050-10-10-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TG6050-10-10-1
Internal Part NumberEIS-TG6050-10-10-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDie-Cut Tolerence Guide
Product Training ModulesTG Series Soft Thermal Conductive Pads
Thermal Interface Product Selection
MSDS Material Safety DatasheetTG6050 MSDS
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesTG6050
UsageSheet
ShapeSquare
Outline10.00mm x 10.00mm
Thickness0.040" (1.02mm)
MaterialSilicone Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorRed
Thermal Resistivity-
Thermal Conductivity6.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TG6050-10-10-1
Related LinksTG6050-, TG6050-10-10-1 Datasheet, t-Global Technology Distributor
TG6050-10-10-1 Details Description
Related parts for TG6050-10-10-1
SWITCH LEVER CCW SPDT 6A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 10K 2CH 10-MSOP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4CH SRL I/O 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 14SOIC datasheet.pdf
IC UART FIFO I2C/SPI 64B 24TSSOP datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1.5W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 40PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf