Vishay/Sprague TH3A475M010C2900
TH3A475M010C2900 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A475M010C2900
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
TH3A475M010C2900.pdf
Availability of TH3A475M010C2900
QUANTITY
TH3A475M010C2900 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A475M010C2900
Internal Part NumberEIS-TH3A475M010C2900
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A475M010C2900
Related LinksTH3A475M, TH3A475M010C2900 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A475M010C2900 Details Description
Related parts for TH3A475M010C2900
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP METAL PG 11 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 2.36"L X 1.38"W datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
BOARD BREAKOUT POWR1014A datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf