Vishay/Sprague TH3C475M025D1600
TH3C475M025D1600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C475M025D1600
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312
Datasheet Download
TH3C475M025D1600.pdf
Availability of TH3C475M025D1600
QUANTITY
TH3C475M025D1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C475M025D1600
Internal Part NumberEIS-TH3C475M025D1600
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C475M025D1600
Related LinksTH3C475M, TH3C475M025D1600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C475M025D1600 Details Description
Related parts for TH3C475M025D1600
RELAY SAFETY 4PST 8A 24V datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 3.4A 208 MOHM TH datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
TOOL HAND DBL ACTION TERMI-FOIL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES 16 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf