AVX Corporation THJB106K010AJN
THJB106K010AJN picture photo
Mfg. Part Number
THJB106K010AJN
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210
Datasheet Download
THJB106K010AJN.pdf
Availability of THJB106K010AJN
QUANTITY
THJB106K010AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of THJB106K010AJN
Internal Part NumberEIS-THJB106K010AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTHJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THJB106K010AJN
Related LinksTHJB106, THJB106K010AJN Datasheet, AVX Corporation Distributor
THJB106K010AJN Details Description
Related parts for THJB106K010AJN
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
PROCRIMPER DIE ASSY MULTILOCK datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.067GHZ 689TBGA datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf