FFF TI02015000J0G
TI02015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TI02015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA STACK
Datasheet Download
TI02015000J0G.pdf
Availability of TI02015000J0G
QUANTITY
TI02015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TI02015000J0G
Internal Part NumberEIS-TI02015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTi
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TI02015000J0G
Related LinksTI0201, TI02015000J0G Datasheet, FFF Distributor
TI02015000J0G Details Description
Related parts for TI02015000J0G
KNOB BLK MATTE.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf