| Internal Part Number | EIS-TJ17310300J0G | |
| Standard Package | 50 | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 17 | |
| Positions Per Level | 17 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) | |
| Current - IEC | 10.5A | |
| Voltage - IEC | 300V | |
| Current - UL | 10A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1.5mm² | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Contact Mating Finish | Tin | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TJ17310300J0G | |
| Related Links | TJ1731, TJ17310300J0G Datasheet, FFF Distributor | |
 | 87368-2420 | Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle | datasheet.pdf | |