Toshiba Semiconductor & Storage TK20A60U(Q,M)
TK20A60U(Q,M) picture photo
Mfg. Part Number
TK20A60U(Q,M)
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO-220SIS
Datasheet Download
TK20A60U(Q,M).pdf
Availability of TK20A60U(Q,M)
QUANTITY
TK20A60U(Q,M) Order Process
Ship out your order
Specifications of TK20A60U(Q,M)
Internal Part NumberEIS-TK20A60U(Q,M)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs27nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1470pF @ 10V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK20A60U(Q,M)
Related LinksTK20A6, TK20A60U(Q,M) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK20A60U(Q,M) Details Description
Related parts for TK20A60U(Q,M)
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC DAC NANO 16BIT DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
THERM NTC 15K OHMS 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT YELLOW CA 0.56" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC USB/ADAPTOR CHARGR I2C 24VQFN datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf