Ohmite TL88K100RE
TL88K100RE picture photo
Mfg. Part Number
TL88K100RE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 114W
Datasheet Download
TL88K100RE.pdf
Availability of TL88K100RE
QUANTITY
TL88K100RE Order Process
Ship out your order
Specifications of TL88K100RE
Internal Part NumberEIS-TL88K100RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)114W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.465" L x 1.012" W (88.00mm x 25.70mm)
Height-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL88K100RE
Related LinksTL88K, TL88K100RE Datasheet, Ohmite Distributor
TL88K100RE Details Description
Related parts for TL88K100RE
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
COVER CIRCULAR .655" ID 1000PCS datasheet.pdf
CONNECTOR CPCI 175POS PRESFIT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9517-2A datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 2A 8SOP datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf