Texas Instruments TLC075CDR
TLC075CDR picture photo
Mfg. Part Number
TLC075CDR
Brief Description
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC
Datasheet Download
TLC075CDR.pdf
Availability of TLC075CDR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TLC075CDR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLC075CDR
Internal Part NumberEIS-TLC075CDR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output Type-
Slew Rate19 V/µs
Gain Bandwidth Product10MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1.5pA
Voltage - Input Offset390µV
Current - Supply2.1mA
Current - Output / Channel57mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.5 V ~ 16 V, ±2.25 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLC075CDR
Related LinksTLC0, TLC075CDR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLC075CDR Details Description
Related parts for TLC075CDR
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
FILTER EMI 50 PF C TYPE datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 51 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 125MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf