Texas Instruments TLV1117-33CDCYRG3
TLV1117-33CDCYRG3 picture photo
Mfg. Part Number
TLV1117-33CDCYRG3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223
Datasheet Download
TLV1117-33CDCYRG3.pdf
Availability of TLV1117-33CDCYRG3
QUANTITY
TLV1117-33CDCYRG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1117-33CDCYRG3
Internal Part NumberEIS-TLV1117-33CDCYRG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4.7 V ~ 15 V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1117-33CDCYRG3
Related LinksTLV1117-, TLV1117-33CDCYRG3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1117-33CDCYRG3 Details Description
Related parts for TLV1117-33CDCYRG3
CAP CER 4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG W/SUPERVISOR AUTO 8-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
480V 5A 24VAC/DC 2NO ZC 3L datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf