Littelfuse TMOV20R300E
TMOV20R300E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R300E
Brief Description
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R300E.pdf
Availability of TMOV20R300E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R300E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R300E
Internal Part NumberEIS-TMOV20R300E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy250J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R300E
Related LinksTMOV2, TMOV20R300E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R300E Details Description
Related parts for TMOV20R300E
CONN DIN RECEPT 64POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
ISP PROGRAMMER AVR JTAG datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf