ST TN805-600B-TR
TN805-600B-TR picture photo
Mfg. Part Number
TN805-600B-TR
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 8A 5MA 600V DPAK
Datasheet Download
TN805-600B-TR.pdf
Availability of TN805-600B-TR
QUANTITY
TN805-600B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TN805-600B-TR
Internal Part NumberEIS-TN805-600B-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTN805 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)25mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)70A, 73A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN805-600B-TR
Related LinksTN805-, TN805-600B-TR Datasheet, ST Distributor
TN805-600B-TR Details Description
Related parts for TN805-600B-TR
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf