Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-8-74-2
TNM2.5-8-74-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-8-74-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 74MM
Datasheet Download
TNM2.5-8-74-2.pdf
Availability of TNM2.5-8-74-2
QUANTITY
TNM2.5-8-74-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-8-74-2
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-8-74-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height2.913" (74.00mm)
Length - Overall3.150" (80.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-8-74-2
TNM2.5-8-74-2 Details Description
Related parts for TNM2.5-8-74-2
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 4A WSMINI6 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
DIE SET ASSEMBLY datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CONN HEADER ACHF SIDE 4POS 1.2MM datasheet.pdf