Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-6.5-40-2
TNM3-6.5-40-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-6.5-40-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 40MM
Datasheet Download
TNM3-6.5-40-2.pdf
Availability of TNM3-6.5-40-2
QUANTITY
TNM3-6.5-40-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-6.5-40-2
Internal Part NumberEIS-TNM3-6.5-40-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.811" (46.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-6.5-40-2
TNM3-6.5-40-2 Details Description
Related parts for TNM3-6.5-40-2
SHUNT 2MM STD PROFILE .177" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICON NPN TO-18 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf