Vishay/Dale TNPU0603147RBZEN00
TNPU0603147RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0603147RBZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU0603147RBZEN00.pdf
Availability of TNPU0603147RBZEN00
QUANTITY
TNPU0603147RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0603147RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0603147RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0603147RBZEN00
Related LinksTNPU06031, TNPU0603147RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0603147RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0603147RBZEN00
CARD EDGE CONN 60POS W/O FLANGE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
60730A106 REAR COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 NYLON NATURAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LEGEND PLATE RUN datasheet.pdf
CONN HDR RECEPT 125 POS RANG 2MM datasheet.pdf