Vishay/Dale TNPU0805120RBZEN00
TNPU0805120RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805120RBZEN00
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805120RBZEN00.pdf
Availability of TNPU0805120RBZEN00
QUANTITY
TNPU0805120RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805120RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805120RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805120RBZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU0805120RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805120RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805120RBZEN00
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC26S/AE26M/CPC26S datasheet.pdf
RES SMD 0.732 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
SENSOR PRES 2.5MBAR DIFF 5V DIP datasheet.pdf