Vishay/Dale TNPW060311R8BETA
TNPW060311R8BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW060311R8BETA
Brief Description
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW060311R8BETA.pdf
Availability of TNPW060311R8BETA
QUANTITY
TNPW060311R8BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW060311R8BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW060311R8BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW060311R8BETA
Related LinksTNPW0603, TNPW060311R8BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW060311R8BETA Details Description
Related parts for TNPW060311R8BETA
RES SMD 1.24K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED 5MM QUAD YELLOW PC MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 100MA 30.1 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
IC SDRAM 1MX16 166MHZ 50TSOP datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 1.6A datasheet.pdf