Vishay/Dale TNPW060316R0BETA
TNPW060316R0BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW060316R0BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW060316R0BETA.pdf
Availability of TNPW060316R0BETA
QUANTITY
TNPW060316R0BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW060316R0BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW060316R0BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW060316R0BETA
Related LinksTNPW0603, TNPW060316R0BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW060316R0BETA Details Description
Related parts for TNPW060316R0BETA
RES 12.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 9GHZ SOT-23 datasheet.pdf
IC LDO REG SMART DUAL3.3V 16SSOP datasheet.pdf
DC/DC 1KVDC ISOLAT SMD 1W 5-5V datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
13+13 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
CIR BRKR 500MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X51MM 115VAC datasheet.pdf