Vishay/Dale TNPW080551R1BETA
TNPW080551R1BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080551R1BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080551R1BETA.pdf
Availability of TNPW080551R1BETA
QUANTITY
TNPW080551R1BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080551R1BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW080551R1BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080551R1BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW080551R1BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080551R1BETA Details Description
Related parts for TNPW080551R1BETA
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC TRANSMITTER AUD 96KHZ 24SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MGRID HDR DLRW RA /VD .76AULF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 75 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf