Vishay/Dale TNPW080553R6BETA
TNPW080553R6BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080553R6BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080553R6BETA.pdf
Availability of TNPW080553R6BETA
QUANTITY
TNPW080553R6BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080553R6BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW080553R6BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080553R6BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW080553R6BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080553R6BETA Details Description
Related parts for TNPW080553R6BETA
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
IC REG LDO -9V 1.5A TO220F datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 23+GND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
BACKUP TERMINAL datasheet.pdf
CRYSTAL 8.00 MHZ 22.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf