Vishay/Dale TNPW0805560RBETA
TNPW0805560RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805560RBETA
Brief Description
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805560RBETA.pdf
Availability of TNPW0805560RBETA
QUANTITY
TNPW0805560RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805560RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805560RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805560RBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805560RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805560RBETA Details Description
Related parts for TNPW0805560RBETA
BRAKT FLAT SLOT FOR M30 PROX CRS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 1M 18AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf