Vishay/Dale TNPW08058K20BEEN
TNPW08058K20BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08058K20BEEN
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08058K20BEEN.pdf
Availability of TNPW08058K20BEEN
QUANTITY
TNPW08058K20BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08058K20BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW08058K20BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08058K20BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW08058K20BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08058K20BEEN Details Description
Related parts for TNPW08058K20BEEN
RES 274 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 120V datasheet.pdf