Vishay/Dale TNPW1206255KBETA
TNPW1206255KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206255KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206255KBETA.pdf
Availability of TNPW1206255KBETA
QUANTITY
TNPW1206255KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206255KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206255KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206255KBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206255KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206255KBETA Details Description
Related parts for TNPW1206255KBETA
SOLDERING PENCIL 80W 24V datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6K OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
3.0" GREEN VINYL 250'/RL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf