Vishay/Dale TNPW12064K12BETA
TNPW12064K12BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12064K12BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12064K12BETA.pdf
Availability of TNPW12064K12BETA
QUANTITY
TNPW12064K12BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12064K12BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW12064K12BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12064K12BETA
Related LinksTNPW1206, TNPW12064K12BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12064K12BETA Details Description
Related parts for TNPW12064K12BETA
BOARD EVALUATION FOR ADM1062LF datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V 25A datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf