Vishay/Dale TNPW120673R2BEEA
TNPW120673R2BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120673R2BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120673R2BEEA.pdf
Availability of TNPW120673R2BEEA
QUANTITY
TNPW120673R2BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120673R2BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW120673R2BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120673R2BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW120673R2BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120673R2BEEA Details Description
Related parts for TNPW120673R2BEEA
CONN RCPT 38POS .100 DBL R/A SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 70MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
IC TRANS LDMOST 350W SOT-539B datasheet.pdf