Vishay/Dale TNPW1210162RBETA
TNPW1210162RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210162RBETA
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210162RBETA.pdf
Availability of TNPW1210162RBETA
QUANTITY
TNPW1210162RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210162RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1210162RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210162RBETA
Related LinksTNPW1210, TNPW1210162RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210162RBETA Details Description
Related parts for TNPW1210162RBETA
RES SMD 30K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 1A DDPAK datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf