ITT Cannon, LLC TP10R3E02Y
TP10R3E02Y picture photo
Mfg. Part Number
TP10R3E02Y
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN RCPT R/A PCB 10POS GOLD
Datasheet Download
TP10R3E02Y.pdf
Availability of TP10R3E02Y
QUANTITY
TP10R3E02Y Order Process
Ship out your order
Specifications of TP10R3E02Y
Internal Part NumberEIS-TP10R3E02Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTrident Slimline
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesEarth Contact - Position 2
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP10R3E02Y
Related LinksTP10R, TP10R3E02Y Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TP10R3E02Y Details Description
Related parts for TP10R3E02Y
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf