Intel TP87C251SB16
TP87C251SB16 picture photo
Mfg. Part Number
TP87C251SB16
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8-BIT 16K 16MHZ OTP 40DIP
Datasheet Download
TP87C251SB16.pdf
Availability of TP87C251SB16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TP87C251SB16 Order Process
Ship out your order
Specifications of TP87C251SB16
Internal Part NumberEIS-TP87C251SB16
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series87C
PackagingTube
Core ProcessorMCS 251
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP
Supplier Device Package40-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP87C251SB16
Related LinksTP87C2, TP87C251SB16 Datasheet, Intel Distributor
TP87C251SB16 Details Description
Related parts for TP87C251SB16
PILOT LIGHT 5V LED ROUND WHITE datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 BLU 250' datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
POSITIONER STATIC MS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 362 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf