Texas Instruments TPS2011ADG4
TPS2011ADG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS2011ADG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC 0.9A POWER DIST SWITCH 8-SOIC
Datasheet Download
TPS2011ADG4.pdf
Availability of TPS2011ADG4
QUANTITY
TPS2011ADG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS2011ADG4
Internal Part NumberEIS-TPS2011ADG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)600mA
Rds On (Typ)33 mOhm
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS2011ADG4
Related LinksTPS20, TPS2011ADG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS2011ADG4 Details Description
Related parts for TPS2011ADG4
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 176POS TYPE D R/A datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf