Texas Instruments TPS51124RGER
TPS51124RGER picture photo
Mfg. Part Number
TPS51124RGER
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM 24-QFN
Datasheet Download
TPS51124RGER.pdf
Availability of TPS51124RGER
QUANTITY
TPS51124RGER Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS51124RGER
Internal Part NumberEIS-TPS51124RGER
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
SeriesD-CAP™
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs2
Frequency - Max420kHz
Duty Cycle88%
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-VQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS51124RGER
Related LinksTPS511, TPS51124RGER Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS51124RGER Details Description
Related parts for TPS51124RGER
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 18DIP datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC AD LGY 4X3"X 6' datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES 96.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf