Texas Instruments TPS650006RTET
TPS650006RTET picture photo
Mfg. Part Number
TPS650006RTET
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Management - Specialized
Brief Description
IC CONV STP-DWN 2.25MHZ DL 16QFN
Datasheet Download
TPS650006RTET.pdf
Availability of TPS650006RTET
QUANTITY
TPS650006RTET Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS650006RTET
Internal Part NumberEIS-TPS650006RTET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Management - Specialized
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsHandheld/Mobile Devices
Current - Supply-
Voltage - Supply2.3 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-WQFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS650006RTET
Related LinksTPS650, TPS650006RTET Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS650006RTET Details Description
Related parts for TPS650006RTET
MOSFET N-CH 650V 20.7A D2PAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 0.24 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
FIR TREE HARNESS MOUNT 36MM BL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf