AVX Corporation TPSD156M035R0100
TPSD156M035R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD156M035R0100
Brief Description
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD156M035R0100.pdf
Availability of TPSD156M035R0100
QUANTITY
TPSD156M035R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD156M035R0100
Internal Part NumberEIS-TPSD156M035R0100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD156M035R0100
Related LinksTPSD156M, TPSD156M035R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD156M035R0100 Details Description
Related parts for TPSD156M035R0100
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
HEATSINK DEGREASED 76.2MM datasheet.pdf
COVER HINGED STRAIGHT 6X6X96" datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 360 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf