AVX Corporation TPSD476M025R0150
TPSD476M025R0150 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD476M025R0150
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD476M025R0150.pdf
Availability of TPSD476M025R0150
QUANTITY
TPSD476M025R0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD476M025R0150
Internal Part NumberEIS-TPSD476M025R0150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD476M025R0150
Related LinksTPSD476M, TPSD476M025R0150 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD476M025R0150 Details Description
Related parts for TPSD476M025R0150
IC DECODER BCD TO DECIMAL 16SOIC datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 8-MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FPA/C 9070-750 1.5M datasheet.pdf
RES 101.211 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf