AVX Corporation TPSV157M020R0080
TPSV157M020R0080 picture photo
Mfg. Part Number
TPSV157M020R0080
Brief Description
CAP TANT 150UF 20V 20% 2924
Datasheet Download
TPSV157M020R0080.pdf
Availability of TPSV157M020R0080
QUANTITY
TPSV157M020R0080 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSV157M020R0080
Internal Part NumberEIS-TPSV157M020R0080
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSV157M020R0080
Related LinksTPSV157M, TPSV157M020R0080 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSV157M020R0080 Details Description
Related parts for TPSV157M020R0080
PTC RESETTABLE 8MA 1000V RAD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 30NS 8SOIC datasheet.pdf
VCO 1088-1144 MHZ REDBOX datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 448K PROG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
FAN 85-265VAC 47CFM 8.3W 80X32MM datasheet.pdf