Vishay/Sprague TR3A225K020C4000
TR3A225K020C4000 picture photo
Mfg. Part Number
TR3A225K020C4000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
TR3A225K020C4000.pdf
Availability of TR3A225K020C4000
QUANTITY
TR3A225K020C4000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3A225K020C4000
Internal Part NumberEIS-TR3A225K020C4000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3A225K020C4000
Related LinksTR3A225K, TR3A225K020C4000 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3A225K020C4000 Details Description
Related parts for TR3A225K020C4000
TERM BLOCK PCB 3POS 3.81MM GRN datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 4POS 1.5MM datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf