Stackpole Electronics Inc. TR50JBC15R0
TR50JBC15R0 picture photo
Mfg. Part Number
TR50JBC15R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 50W 5% TO220
Datasheet Download
TR50JBC15R0.pdf
Availability of TR50JBC15R0
QUANTITY
TR50JBC15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR50JBC15R0
Internal Part NumberEIS-TR50JBC15R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductTR Series
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR50JBC15R0
Related LinksTR50J, TR50JBC15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
TR50JBC15R0 Details Description
Related parts for TR50JBC15R0
TIE CABLE 120LB 2.00"DIA 8.000"O datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS R/A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-10POS OPEN FRM datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 0830 datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SLEEVE PTFE 1/4 NATURAL 250' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL THRU RA SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf