TE Connectivity Raychem Circuit Protection TRF250-120T-R2-B-0.5
TRF250-120T-R2-B-0.5 picture photo
Mfg. Part Number
TRF250-120T-R2-B-0.5
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET .12A HOLD
Datasheet Download
TRF250-120T-R2-B-0.5.pdf
Availability of TRF250-120T-R2-B-0.5
QUANTITY
TRF250-120T-R2-B-0.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRF250-120T-R2-B-0.5
Internal Part NumberEIS-TRF250-120T-R2-B-0.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)120mA
Current - Trip (It)240mA
R Min/Max8.000 ~ 10.50 Ohm
Time to Trip0.75s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRF250-120T-R2-B-0.5
TRF250-120T-R2-B-0.5 Details Description
Related parts for TRF250-120T-R2-B-0.5
TRANS NPN RF SS 15V TO92 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 12V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
COND ANVIL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO220FP-5 datasheet.pdf