Rohm Semiconductor TRR18EZPJ1R5
TRR18EZPJ1R5 picture photo
Mfg. Part Number
TRR18EZPJ1R5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
TRR18EZPJ1R5.pdf
Availability of TRR18EZPJ1R5
QUANTITY
TRR18EZPJ1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR18EZPJ1R5
Internal Part NumberEIS-TRR18EZPJ1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR18EZPJ1R5
Related LinksTRR18E, TRR18EZPJ1R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR18EZPJ1R5 Details Description
Related parts for TRR18EZPJ1R5
REG SW -15V .3A SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 200MA PCI 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 7P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf