Samtec, Inc. TSW-118-23-G-S
TSW-118-23-G-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-118-23-G-S
Brief Description
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD
Datasheet Download
TSW-118-23-G-S.pdf
Availability of TSW-118-23-G-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TSW-118-23-G-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-118-23-G-S
Internal Part NumberEIS-TSW-118-23-G-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-118-23-G-S
Related LinksTSW-118, TSW-118-23-G-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-118-23-G-S Details Description
Related parts for TSW-118-23-G-S
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES 287K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
JUMPER BLUE datasheet.pdf
8302-100 TERMINATOR BASE & TRACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf