Comchip Technology TV04A260JB-G
TV04A260JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV04A260JB-G
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA
Datasheet Download
TV04A260JB-G.pdf
Availability of TV04A260JB-G
QUANTITY
TV04A260JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV04A260JB-G
Internal Part NumberEIS-TV04A260JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurge Protection Diodes
Flat Chip Diodes
ESD and ESD Suppressors
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV04A260JB-G
Related LinksTV04A2, TV04A260JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV04A260JB-G Details Description
Related parts for TV04A260JB-G
OPTOISO 3.75KV TRANSMITTER 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 348 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf