Comchip Technology TV50C120J-G
TV50C120J-G picture photo
Mfg. Part Number
TV50C120J-G
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Datasheet Download
TV50C120J-G.pdf
Availability of TV50C120J-G
QUANTITY
TV50C120J-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV50C120J-G
Internal Part NumberEIS-TV50C120J-G
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)253.77A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV50C120J-G
Related LinksTV50C, TV50C120J-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV50C120J-G Details Description
Related parts for TV50C120J-G
ESD HANDLER 8X8-1/8X1-1/4 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 667MA 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
SHROUDED HEADER VT SMT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
M8 THRU B 2M DARK PNP 3PIN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 4.6A 31 MOHM TH datasheet.pdf