Panasonic Electric Works TXD2SL-L-24V-Z
TXD2SL-L-24V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SL-L-24V-Z
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Datasheet Download
TXD2SL-L-24V-Z.pdf
Availability of TXD2SL-L-24V-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TXD2SL-L-24V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SL-L-24V-Z
Internal Part NumberEIS-TXD2SL-L-24V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current7.1mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power170 mW
Coil Resistance3.39 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SL-L-24V-Z
Related LinksTXD2SL-, TXD2SL-L-24V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SL-L-24V-Z Details Description
Related parts for TXD2SL-L-24V-Z
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
LEAD TEST ALLIG CLIP RED 144" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf