TE Connectivity Raychem Cable Protection TXR40AB00-2214BI
TXR40AB00-2214BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40AB00-2214BI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE
Datasheet Download
TXR40AB00-2214BI.pdf
Availability of TXR40AB00-2214BI
QUANTITY
TXR40AB00-2214BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40AB00-2214BI
Internal Part NumberEIS-TXR40AB00-2214BI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.575" (40.00mm)
Shell Size - Insert23, H
Thread SizeM34x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40AB00-2214BI
TXR40AB00-2214BI Details Description
Related parts for TXR40AB00-2214BI
RES SMD 953 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC VREF SERIES ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 512MB datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 5V datasheet.pdf
RES 29.413K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 1000 FT YL datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT PLUG datasheet.pdf
170UF 50V 20X30 105C AXI datasheet.pdf