TE Connectivity AMP Connectors TXR40SJ45-1614BI
TXR40SJ45-1614BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40SJ45-1614BI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E M25
Datasheet Download
TXR40SJ45-1614BI.pdf
Availability of TXR40SJ45-1614BI
QUANTITY
TXR40SJ45-1614BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40SJ45-1614BI
Internal Part NumberEIS-TXR40SJ45-1614BI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.279" (32.49mm)
Shell Size - Insert17, E
Thread SizeM25x1
Cable Exit45°
MaterialStainless Steel
PlatingPassivated
ShieldingShielded
Color-
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes6 pcs - 2 pc Backshell, 1 Braid, 2 O-Rings, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40SJ45-1614BI
Related LinksTXR40SJ4, TXR40SJ45-1614BI Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TXR40SJ45-1614BI Details Description
Related parts for TXR40SJ45-1614BI
IC MPU/WATCHDG 15-10MS SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.7A 8SOIC datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SW SOT23-5 datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1A 100V DFS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 1506 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 60POS datasheet.pdf
REMOVAL TOOL datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A 8DFN datasheet.pdf