Laird Technologies - Signal Integrity Products TYS40124R7N-10
TYS40124R7N-10 picture photo
Mfg. Part Number
TYS40124R7N-10
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.05A 125 MOHM
Datasheet Download
TYS40124R7N-10.pdf
Availability of TYS40124R7N-10
QUANTITY
TYS40124R7N-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of TYS40124R7N-10
Internal Part NumberEIS-TYS40124R7N-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTYS Power Inductors
Standard Package4,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesTYS4012
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating1.05A
Current - Saturation1.15A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)125 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.048" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TYS40124R7N-10
TYS40124R7N-10 Details Description
Related parts for TYS40124R7N-10
CONN RING 14-18AWG #6 TIN CRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 14POS OR datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 10A I-PAK datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 83.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 200MA SOT23 datasheet.pdf